2017-08-15

Odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

ODPUST W SANKTUARIUM MADONNY Z PUSZCZY

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny parafia w Ostrowach Tuszowskich ma swoje święto. Odpust, na który przybywają nie tylko parafianie, ale także wierni z bliższej i dalszej okolicy, goście i pielgrzymi, by otrzymać za przyczyną Maryi, czczonej tu w przepięknym wizerunku, liczne łaski.

Tak też było podczas tegorocznego odpustu. Uroczystej Mszy św. o godz. 11:00, przewodniczył ks. dr Łukasz Hendzel – sekretarz Biskupa Rzeszowskiego. W celebrze byli: kustosz miejscowego Sanktuarium ks. Ryszard Madej, O. Theotime Akpako – kombonianin z Beninu, ks. Józef Czachor – pallotyn i ks. Marcin Dudek – rodak. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem Gminy Cmolas Eugeniuszem Galkiem. Licznie zgromadzili się leśnicy, myśliwi, obecne były poczty sztandarowe i strażacy. Oprawę muzyczną zapewniła miejscowa schola.

W homilii ks. Łukasz przypomniał zebranym o niezwykłej roli Maryi Wniebowziętej w historii zbawienia, o tym że Bóg dał nam najwspanialszą przewodniczkę w drodze do nieba – Maryję. Mówił o niebie, które dla ludzi wierzących jest miejscem, gdzie przebywa Bóg ze świętymi i z aniołami. „Dla ludzi wierzących niebo nie jest miejscem pustym. Niebo jest miejscem w którym także i my chcemy się znaleźć. Niebo jest miejscem w którym Bóg gromadzi plon świętości, plon Kościoła”. Następnie kaznodzieja przywołał historię Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą z 1920 r. i wspomniał, że dzisiejsza uroczystość przypomina nam o męstwie Żołnierza Polskiego. Kończąc swe przemówienie, zachęcił wszystkich do wydawania dobrych owoców swojego życia.

Po Komunii Św. miał miejsce obrzęd błogosławieństwa ziół, kwiatów i wieńców dożynkowych.
Uroczystości odpustowe uwieńczyła procesja eucharystyczna, podczas której niesiono Najświętszy Sakrament i poświęcone wcześniej wieńce dożynkowe, jako znak ukoronowania całorocznego trudu miejscowych rolników i wdzięczności Bogu za plony ziemi.

Licznie zgromadzeni parafianie i przybyli goście, doświadczyli wielu niezwykłych przeżyć w tym przepięknym miejscu, jakim jest Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich.

Zdjęcia z uroczystości dostępne są w zakładce: