2017-05-23

Piąta rocznica koronacji Madonny z Puszczy i Pielgrzymka Leśników

W niedzielę, 21 maja 2017 r., w Ostrowach Tuszowskich odbyły się uroczystości związane z piątą rocznicą koronacji łaskami słynącego Obrazu Najświętszej Maryi Panny „Madonny z Puszczy”, Patronki Leśników, Pani Ziemi Kolbuszowskiej.

O godz. 11.00 do Sanktuarium Madonny z Puszczy przybyli pielgrzymi, aby pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby dziękować za koronację Matki Bożej i polecać się w Jej matczyną opiekę.

Licznie zgromadzili się także leśnicy, oraz ludzie związani z lasem, którzy już dwunasty raz pielgrzymowali by spotkać się na wspólnej modlitwie u stóp Madonny z Puszczy – swojej patronki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, w koncelebrze byli: ks. Ryszard Madej – kustosz Sanktuarium i proboszcz Parafii w Ostrowach Tuszowskich, ks. Wiktor Ojrzyński – duszpasterz leśników z Warszawy, ks. Franciszek Berak – duszpasterz świętokrzyskich leśników i ks. Wojciech Chochół – proboszcz Parafii Trześń k. Mielca.

W homilii bp Jan Wątroba ukazał wielką rolę, jaką dla mieszkańców tej części regionu odgrywa Sanktuarium w Ostrowach Tuszowskich. Mówił o Maryi czczonej w miejscowym Sanktuarium: „Tu czcimy ją pod imieniem Madonny z Puszczy. Tak Ją czcił od wieków lud i tak zostało to przypieczętowane ukoronowaniem tego wizerunku pięć lat temu. (...) Dzisiaj wspominamy tamto wydarzenie z wdzięcznością”. Dziękując za to, że Maryja obecna w tym obrazie jest blisko nas, ks. biskup podkreślił rolę Maryi i przypomniał, że do Maryi często zwracamy się w różnych życiowych sytuacjach szukając pomocy, bo jest Matką Pocieszenia i Szafarką Łask. W swoim przemówieniu bp Jan nawiązał do 100. rocznicy objawień w Fatimie i zaznaczył, że Maryja jest Matką wzywającą grzeszników do nawrócenia.

Pielgrzymi dziękowali za otrzymane łaski, leśnicy modlili się w intencji lasów polskich, i ludzi związanych z lasem, a wszyscy powierzali Madonnie swe troski, ufając że ta jako Orędowniczka przyjdzie z pomocą i otoczy opieką zgromadzonych i ich rodziny.

Przesłanie do uczestników pielgrzymki skierowali: prof. Jan Szyszko, minister środowiska i dr Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. Zaprezentował je ks. Wiktor Ojrzyński.

Na zakończenie Eucharystii w imieniu wszystkich przybyłych leśników dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna, zawierzyła wstawiennictwu Madonny z Puszczy pracę leśników i przyszłość Lasów Państwowych. Uroczystości uświetnił Zespół Sygnalistów Leśnych działający przy RDLP w Krośnie. Oprawę muzyczną i krótki koncert po Eucharystii zapewnił Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” z Mielca pod opieką Tomasza Nowakowskiego.

Po występach wszyscy pielgrzymi i zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym posiłku w Domu Pielgrzyma przy miejscowej plebanii. Głównymi organizatorami uroczystości byli leśnicy z Nadleśnictwa Mielec, Tuszyma i Kolbuszowa.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili politycy, władze wojewódzkie, samorządowe a także wiele osób, dla których las to miejsce pracy i pasja. Wielu leśników przybyło wraz z rodzinami. Udział w uroczystościach wzięły poczty sztandarowe Nadleśnictw, Kół Łowieckich oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Podkarpacia, Lubelszczyzny i Małopolski. Obecni byli przedstawiciele RDLP z Krosna, Krakowa, Lublina i Radomia.

Zdjęcia z tej uroczystości dostępne są w zakładce: GALERIA