2017-05-16

21 maja 2017 r., godz. 11:00 - Piąta Rocznica Koronacji Madonny z Puszczy i Pielgrzymka Leśników - Zaproszenie

Piąta rocznica koronacji Madonny z Puszczy i Pielgrzymka Leśników.

W najbliższą niedzielę, 21 maja 2017 r., o godz. 11:00 w Ostrowach Tuszowskich odbędą się uroczystości związane z piątą rocznicą koronacji łaskami słynącego Obrazu Najświętszej Maryi Panny „Madonny z Puszczy”, Patronki Leśników, Pani Ziemi Kolbuszowskiej.

„Wśród lasów z dala od głównych dróg, w Ostrowach Tuszowskich znajduje się mały wiejski kościółek, a w nim łaskami słynący obraz Matki Bożej. Tradycja podaje, że obok kościółka (dziś w stawie w ogrodzie parafialnym) bije źródło wskazane przez Maryję, któremu przypisuje się moc uzdrowień, szczególnie w chorobach oczu. Dlatego wierni przybywali tu, czasem z odległych stron, by szukać ratunku u Matki i jej Syna. Ślady kultu Madonny z Puszczy sięgają odległej przeszłości. Nie wszystko było dokumentowane, ale żywa wiara ludu i przekaz tradycji wciąż gromadzi wiernych do modlitwy i szukania pomocy u Matki, która trzymając w ramionach swego syna Jezusa Chrystusa wyprasza łaski i wsparcie dla stroskanych i chorych” – w tych słowach przed laty bp Edward Białogłowski mówił o niezwykłej Madonnie z Puszczy.

Z początkami kultu Maryi w tym sanktuarium wiążą się dwie legendy spisane przez ks. Dominika Litwińskiego, proboszcza w latach 1934-69. Pierwsza z nich mówi o okolicznościach powstania kościoła. Zmęczonemu polowaniem rycerzowi miała objawić się Matka Boża i przekazać swą wolę: „Przybyłam tu z Włoch i tu zbudujesz mi kościół”. Druga dotyczy źródła wypływającego w pobliżu świątyni. Według niej, polujący w niedzielę rycerz stracił wzrok, kiedy krew zabitego jelenia oblała mu oczy. Żałując za grzech, prosił Matkę Bożą o ratunek. Usłyszał wtedy głos: „Wygrzeb w piasku dołek i obmyj się wodą, która z niego wypłynie”. Po obmyciu oczu wodą rycerz odzyskał wzrok.

Łaskami słynący wizerunek Madonny z Puszczy jest kopią cudownego obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Wizerunek Matki Bożej powstał w 1630 r., o czym świadczy data umieszczona na obrazie. Według tradycji, obraz miał być darem królewskim związanym z konsekracją świątyni.

Ta niezwykła obecność Matki Bożej w Ostrowach Tuszowskich sięga XVII wieku. „Księga łask i wotów”, odnotowuje bardzo wiele rozmaitych znaków działania Matki Bożej w życiu parafian i wielu pielgrzymów.

19 maja 2012 r., diecezja rzeszowska przeżywała koronację łaskami słynącego wizerunku Madonny z Puszczy. Uroczystościom przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji bp Kazimierz Górny, a w uroczystościach koronacji obrazu wzięło udział ponad pięć tysięcy osób. W tym roku mija pięć lat od tego wielkiego wydarzenia.

W niedzielę, 21 maja 2017 r. o godz. 11.00 do stóp Madonny z Puszczy przybędą pielgrzymi, aby pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby dziękować za koronację Matki Bożej i polecać się w Jej matczyną opiekę. Przybędą także leśnicy, bo Madonna „pachnąca świerkami i cała w wiewiórkach” (ks. Jan Twardowski) jest bliska sercu każdego z nich.

Na świętowanie tego jubileuszu zaprasza sama Madonna z Puszczy wraz z duszpasterzami i parafianami z Ostrów Tuszowskich.