2016-09-26

Pielgrzymka Pszczelarzy do Madonny - 25.09.2016 r.

PIELGRZYMKA PSZCZELARZY DO MADONNY

W niedzielę 25 września 2016 roku, do Sanktuarium Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich, pielgrzymowali pszczelarze z rejonu kolbuszowskiego i mieleckiego. W Sanktuarium modlili się hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu.
O godz. 11:00 przed łaskami słynącym obrazem Pięknej Pani, odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna za otrzymane w minionym roku łaski oraz w intencji pszczelarzy i ich rodzin.
Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Stanisław Majda, proboszcz z Trzęsówki – kapłan pszczelarz. W swojej homilii ks. Stanisław mówił: „Każdy pszczelarz jest pasterzem, bo troszczy się o swoje pszczoły chroniąc je przed szkodnikami, tak jak Dobry Pasterz chroni owce przed wilkami”. W swoim słowie nawiązał do przypowieści o Jezusie – Dobrym Pasterzu, Św. Ambrożym – patronie pszczelarzy i pracy przy ulach jako służbie i powołaniu.
W pielgrzymce uczestniczyli pszczelarze wraz z pocztem sztandarowym. Obecny był Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy – Tadeusz Dylon. Przedstawiciele pszczelarzy w darze ołtarza złożyli różne rodzaje miodów. W czasie Mszy św., miało miejsce uroczyste ślubowanie i przyjęcie w poczet pszczelarzy nowych członków, oraz odmówiono akt zawierzenia pszczelarzy patronowi – św. Ambrożemu.
Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała miejscowa schola prowadzona przez ks. Sławomira Piętowskiego.
„To jest zapisane w naszym kalendarzu, że co roku staramy się być w Ostrowach Tuszowskich, by podziękować Madonnie z Puszczy za opiekę nad pszczołami i modlić się o lepszy następny rok” – mówi Jan Gorzelany - prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej.
Po uroczystej Mszy św. wszyscy zgromadzeni goście udali się do domu pielgrzyma na obiad, po którym odbyła się konferencja dla pszczelarzy na temat ich pracy, wygłoszona przez Grzegorza Lejko z Czermina.

Wiesław Rzeszutek.

Zdjęcia z pielgrzymki pszczelarzy dostępne są w zakładce: GALERIA