II NIEDZIELA WIELKANOCNA CZYLI NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
KANONIZACJA JANA PAWŁA II I JANA XXIII - 27.04.2014
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II
"Nie lękaj się przyjąć Chrystusa do twej codziennej pracy. Nie lękaj się przyjąć Go do twego świata. Wtedy ten świat będzie naprawdę ludzki. Będzie stawał sie coraz bardziej ludzki" (Jan Paweł II)
„Być człowiekiem sumienia to słuchać i nie zagłuszać swojego sumienia. Być człowiekiem sumienia to wymagać od siebie, ciągle się nawracać. Być człowiekiem sumienia to zaangażować się w walkę o prawdę i miłość. Być człowiekiem sumienia to podejmować odpowiedzialność za sprawy publiczne” (Jan Paweł II)
"Wiedzcie, że nie jesteście samotni. Towarzyszy wam Ktoś, kto was nigdy nie zawiedzie. Chrystus rozumie najtajniejsze pragnienia waszego serca. On czeka na waszą miłość i na wasze świadectwo".(Jan Paweł II)
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA PODCZAS KANONIZACJI JANA PAWŁA II I JANA XXIII:
W centrum dzisiejszej niedzieli wieńczącej Oktawę Wielkanocy, a którą Jan Paweł II zechciał poświęcić Miłosierdziu Bożemu, znajdują się chwalebne rany Jezusa zmartwychwstałego. Pokazał je już po raz pierwszy, gdy ukazał się apostołom, wieczorem tego samego dnia po szabacie, w dniu Zmartwychwstania. Ale tamtego wieczoru nie było Tomasza i gdy inni powiedzieli mu, że widzieli Pana, odpowiedział, że jeśli nie zobaczy i nie dotknie tych ran, nie uwierzy. Osiem dni później Jezus ukazał się ponownie w Wieczerniku, pośród uczniów i był tam również Tomasz. Zwrócił się wówczas do niego i poprosił, by dotknął Jego ran. Wówczas ten szczery człowiek, przyzwyczajony do osobistego sprawdzania, ukląkł przed Jezusem i powiedział: „Pan mój i Bóg mój” (J 20, 28). Rany Jezusa są zgorszeniem dla wiary, ale są również sprawdzianem wiary. Dlatego w ciele Chrystusa Zmartwychwstałego rany nie zanikają, lecz pozostają, gdyż rany te są trwałym znakiem miłości Boga do nas i są niezbędne, by wierzyć w Boga. Nie po to, by wierzyć, że Bóg istnieje, ale aby wierzyć, że Bóg jest miłością, miłosierdziem i wiernością. Święty Piotr, cytując Izajasza, pisze do chrześcijan: „Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2, 24; por. Iz 53, 5).
Św. Jan XXIII i św. Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem. Nie wstydzili się ciała swego brata (por. Iz 58, 7), ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa. Byli to dwaj ludzie mężni, pełni parezji [szczerości] Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia.
Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga, które objawia się w tych pięciu ranach; silniejsza była macierzyńska bliskość Maryi.
W tych dwóch ludziach kontemplujących rany Chrystusa i świadkach Jego miłosierdzia była "żywa nadzieja" wraz z "radością niewymowną i pełną chwały" (1 P 1,3.8). Nadzieja i radość, jaką zmartwychwstały Chrystus daje swoim uczniom i których nic i nikt nie może ich pozbawić. Paschalna nadzieja i radość, przeszedłszy przez tygiel odarcia z szat, ogołocenia, bliskości z grzesznikami aż do końca, aż do mdłości z powodu goryczy tego kielicha. Oto są nadzieja i radość, jaką dwaj święci papieże otrzymali w darze od zmartwychwstałego Pana i z kolei przekazali obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną.
Tą nadzieją i tą radością żyła pierwsza wspólnota wierzących w Jerozolimie, o której mówią nam Dzieje Apostolskie (por. 2, 42-47). Jest to wspólnota, w której żyje się tym, co najistotniejsze z Ewangelii, to znaczy miłością, miłosierdziem, w prostocie i braterstwie.
Taki obraz Kościoła miał przed sobą Sobór Watykański. Św. Jan XXIII i św. Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków. Nie zapominajmy, że to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija. Zwołując Sobór, św. Jan XXIII okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu.
W tej posłudze Ludowi Bożemu św. Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera.
Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu tych dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny. Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje.
BĄDŹCIE APOSTOŁAMI MIŁOSIERDZIA
List pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 2014
1. Dar kanonizacji i zadanie apostolskie
Wyniesienie do chwały świętych bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II jest darem Bożego Miłosierdzia dla Kościoła i całego świata. Jest to dar zobowiązujący, na który trzeba godnie odpowiedzieć i do którego trzeba wciąż dorastać. Święci są dla nas żywą Ewangelią. Dzięki ich świadectwu odkrywamy ważną prawdę, że słowo Dobrej Nowiny to konkretny program dojrzewania w wierze, nadziei i miłości. Staje więc przed nami apostolskie zadanie, w którym – jak mówił św. Jan Paweł II – „potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy”. (17 VIII 2002)
Blask prawdy, przebaczenia i wiernej miłości płynie z otwartego serca Jezusa Miłosiernego, który pozdrawia nas dzisiaj słowami: Pokój wam! (J 20,19). Dar pokoju był potrzebny Jego uczniom, którzy po dramacie Wielkiego Tygodnia trwali w zamknięciu przed światem. W najtrud-niejszym momencie opuścili swojego Mistrza, zaparli się Go publicznie, pozwolili się odrzeć z na-dziei, którą Jezus wlewał w ich serca. Ta nadzieja powraca teraz, kiedy spotykają Zmartwychwstałego. On mocą Ducha Świętego dał im władzę odpuszczania grzechów i głoszenia Dobrej Nowiny aż po krańce ziemi. W ten sposób wprowadził ich na nowo w przestrzeń żywej wiary. Dla wątpiącego Tomasza Jezus Zmartwychwstały ponownie staje się jego Panem i Bogiem - Tym, którego można dotknąć, przed którym można się rozpłakać i któremu warto bezgranicznie zawierzyć. Żywa, pokorna i ufna wiara jest zadatkiem Bożego błogosławieństwa i źródłem duchowej siły, by z tym większą nadzieją patrzeć ku przyszłości.
2. Ogień Miłosierdzia Bożego – bogaci Miłosierdziem
W czwartą niedzielę Wielkiego Postu z krakowskich Łagiewnik została przekazana Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia. Ogień ten zapalił w dniu 16 grudnia 2003 roku, w swej prywatnej kaplicy na Watykanie, Jan Paweł II. Przekazany w Łagiewnikach płomień dociera w dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia do wszystkich parafii, abyśmy mogli zabrać go do naszych domów i rodzin, by z nową mocą zapłonął w naszych sercach. Fakt, że pośrednikami w przekazywaniu tego światła stali się ludzie młodzi – zwłaszcza stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – jest znakiem nadziei. Ci, którzy dzięki ofiarom ludzi dobrego serca, mogą rozwijać swoje talenty, odwdzięczają się zaangażowaniem w życie Kościoła i Ojczyzny.
Do takiej obecności i zaangażowania, do bycia apostołami i świadkami Bożego Miłosierdzia, wzywał nas Jan Paweł II – Papież Miłosierdzia. Czynił to nie tylko słowem pełnym ojcowskiego zatroskania o losy współczesnego świata, ale także poprzez postawę pochylenia się nad problemami rodziny, dzieci, młodzieży, ludzi zepchniętych na margines życia społecznego, doświadczonych cierpieniem i bezradnością, pozbawionych domu i podstawowych środków do życia. Sam niczego nie miał dla siebie, był człowiekiem ubogim w ewangelicznym znaczeniu. Wszystko, bowiem co posiadał, było „u Boga”. Jego jedynym bogactwem stał się krzyż Chrystusa, który tak mocno tulił do serca, aż po moment odejścia do domu Ojca w święto Bożego Miłosierdzia. Dzisiejsza uroczystość kanonizacyjna jest wymownym dopełnieniem powszechnego przekonania, że był to człowiek święty. Dlatego chcemy podążać nadal jego śladami, bo mamy świadomość, że święci wychowują świętych. On jest dla nas przewodnikiem na drogach prawdy i miłosierdzia. On zrozumie niepokoje i troski naszych serc.
3. Wezwani do czynów miłosierdzia
Dziś dziękujemy Bogu za to, że Jan Paweł II, poprzez świadectwo życia, słowo i żarliwą modlitwę, stał się tak czytelnym znakiem Boga dla świata. Jako pasterz Kościoła przewodniczył mu przez 27 lat, a na progu trzeciego tysiąclecia zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Posługa miłosierdzia jest zadaniem każdego z uczniów Chrystusa. Św. Siostra Faustyna zanotowała w Dzienniczku wielkie pragnienie Jezusa: „Żądam od ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku mnie. Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić” (Dz. 742).
Dzisiejsza niedziela w oktawie Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna kolejny Tydzień Miłosierdzia. Dziękujemy Bogu za to, że w tej Szkole Miłosierdzia na polskiej ziemi było i jest tak wielu ludzi, którzy w twarzy cierpiącego człowieka potrafią dostrzec znieważone i cierpiące oblicze Chrystusa. Są to nie tylko święci i błogosławieni minionych stuleci, ale także ludzie naszych czasów, którzy na różne sposoby próbują zaradzić materialnej i duchowej biedzie.
Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich organizacji społecznych, fundacji, stowarzyszeń, wspólnot zakonnych, które na co dzień podejmują skuteczną troskę o ubogich. Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem ogólnopolskiej Caritas, która dociera do ubogich rodzin, prowadzi świetlice, hospicja, inspiruje działalność parafialnych grup charytatywnych oraz szkolnych kół Caritas, kształtując w ten sposób wyobraźnię miłosierdzia u dzieci i młodzieży. Służą temu ciekawe inicjatywy i projekty, jak chociażby: Tornister pełen uśmiechu, Mieć wyobraźnię miło-sierdzia, Miłosierny Samarytanin (inspirowany przez Wspólnotę św. Idziego), czy coroczny koncert charytatywny związany z przyznaniem medalu Bogaci miłosierdziem. Są to tylko niektóre przykłady świadczące o tym, jak wiele wrażliwości i dobra kryje się w sercu człowieka żyjącego na co dzień duchem Ewangelii.
Również w tym właśnie duchu papież Franciszek, podczas niedawnego spotkania z polskimi biskupami w Rzymie, powiedział: „zachęcam was do troski o ubogich. Także w Polsce, pomimo aktualnego rozwoju gospodarczego kraju, jest wielu potrzebujących, bezrobotnych, bezdomnych, chorych, opuszczonych, a także wiele rodzin – zwłaszcza wielodzietnych – bez wystarczających środków do życia i wychowywania dzieci. Bądźcie blisko nich! Wiem jak dużo czyni w tej dziedzinie Kościół w Polsce, okazując wielką hojność nie tylko w ojczyźnie, ale także w innych krajach świata. Dziękuję wam i waszym wspólnotom za to dzieło. Nadal zachęcajcie waszych kapłanów, zakonników i wszystkich wiernych, by mieli „wyobraźnię miłosierdzia” i zawsze ją praktykowali.”
Niech ta serdeczna prośba Ojca Świętego Franciszka, który dziś dokonał kanonizacji dwóch Pasterzy Kościoła o sercu miłosiernym: Jana XXIII oraz Jana Pawła II, będzie dla nas wezwaniem, abyśmy nie tylko w rozpoczynającym się Tygodniu Miłosierdzia, ale w całym naszym życiu okazywali miłosierdzie.
Wszystkim na tę drogę miłosierdzia udzielamy pasterskiego błogosławieństwa
Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
obecni na 364. Zebraniu Plenarnym
Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
w dniu 13 marca 2014 roku
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Msze św. w tygodniu:
- poniedziałek - o godz. 8.00
- wtorek – piątek – o godz. 18.00
- sobota (Uroczystość NMP Królowej Polski):
7.30 – Ostrowy Tusz.
9.00 – Przyłęk i Szydłowiec
11.00 – Ostrowy Tusz. (z udziałem strażaków OSP Ostrowy Tusz. i Przyłęk)
15.00 – Ostrowy Tusz. (nabożeństwo majowe i Msza św.)
2. Wspomnienia liturgiczne:
- poniedziałek – Uroczystość św. Wojciecha – Patrona Polski
- wtorek – Święto św. Katarzyny ze Sieny – Patronki Europy
- piątek – św. Atanazego
- sobota – Uroczystość NMP Królowej Polski – Głównej Patronki Polski
3. Dzisiejsza niedziela to historyczny dzień dla Kościoła i dla nas Polaków, bowiem Ojciec Święty Franciszek dokona aktu kanonizacji naszego Rodaka Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Transmisja o godz. 10.00. Dziś Mszy św. o godz. 11.00 nie będzie. O godz. 15.00 nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i dziękczynienie za kanonizację, a po nim Msza św.
4. Składka dziś jest przeznaczona na „Caritas” Diecezji Rzeszowskiej
5. W środę o godz. 19.00 w salce parafialnej odbędzie się zebranie Rady Parafialnej.
6. W tym tygodniu: pierwszy czwartek, pierwszy piątek, pierwsza sobota miesiąca
7. Spowiedź codziennie pół godzinny przed Mszą św. Dla dzieci szkolnych w środę, a dal młodzieży z gimnazjum w czwartek. W Przyłęku w piątek od godz. 16.00 do 17.00
8. W czwartek od godz. 9.00 rozpoczną się prace porządkowe w kościele, wokół kościoła i terenie na Dróżkach Różańcowych. Do tych prac prosimy rodziców dzieci z kl. II i III z całej Parafii. Prosimy zabrać ze sobą motyki, grabki, potrzebne będą również wykaszarki oraz wiadra do wynoszenia trawy i śmieci.
9. Od czwartku rozpoczęcie nabożeństw majowych. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
10. W piątek od godz. 9.00 odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną w Ostrowach Tusz. i Przyłęku.
11. W sobotę od godz. 16.30 spowiedź dzieci z kl. II i ich rodziców i rodzin
12. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 7.30 zmiana tajemnic różańcowych. Na sumie I Komunia św. A o godz. 15.00 akt zawierzenia dzieci pierwszokomunijnych opiece Madonny z Puszczy
13. Składka z następnej niedzieli będzie przeznaczona na WSD w Rzeszowie
14. We wtorek i czwartek po Mszy św. odbędą się próby przed I Komunią św. dla dzieci z kl. II
15. Dziękujemy paniom za wykonane prace porządkowe w kościele oraz za złożoną ofiarę w kwocie 40 zł.
16. Prosimy, aby dzieci przyniosły do kościoła skarbonki wielkopostne „Caritas” i złożyły je przy ołtarzu do wystawionego koszyka.
17. Spotkanie KSM w piątek o godz. 19.00 w salce parafialnej
18. W środę nowenna do Madonny z Puszczy.
19. Zachęcamy do kupowania prasy katolickiej. W " Niedzieli" jako dodatek znajduje się medalik z wizerunkiem św. Jana Pawła II i Jezusa Miłosiernego.
INTENCJE – OSTROWY TUSZOWSKIE
28.04 – PONIEDZIAŁEK – 8.00
1) dziękczynna za otrzymane łaski z prośbą o nawrócenie dla Piotra, Pawła, Wincentego, Jacka i Andrzeja z rodziną, Antoniego, Jana i Daniego
2) + ks. Stanisław, ks. Ryszard, zmarłych przodków, znajomych i dusze w czyśćcu cierpiące
29.04 - WTOREK – 18.00
1) dziękczynna z prośbą o Boże błogosławieństwo dla rodziny Wardzińskich, Zimnickich oraz o powrót do zdrowia dla siostry Krystyny, Ireny, Mariana za wstawiennictwem Madonny z Puszczy
2) + Stanisław Wojnowski – 3 rocz.
30.04 – ŚRODA – 18.00
1) + Stanisław Sudoł – od rodziny Kuczkowskich
2) + Jan Maziarz, Weronika żona, Władysław Rzeszutek, Maria żona, Andrzej i Stanisław synowie, Janina córka
01.05 – CZWARTEK – 18.00
1) + Stanisław Sudoł – od wnuków z Jagodnika
2) + Marian Kościelny z okazji imienin, Walerian i Maria Szczepanek – 20 rocz.
02.05 – PIĄTEK – 18.00
1) + Stanisław Sudoł – od rodziny Dudków z Kolonii
03.05 – SOBOTA – Uroczystość NMP Królowej Polski
7.30 w rocznicę ślubu rodziców w podziękowaniu za otrzymane łaski, z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Madonny z Puszczy – od córek z rodzinami
11.00 w intencji strażaków i ich rodzin
15.00 + Stefania Gąbczyńska, mąż Józef, Zofia Dąbrowska, mąż Adam – od córki Józefy i syna Mieczysława
04.05 – NIEDZIELA
7.30 + Anna i Antoni Zielińscy, synowie Władysław i Tadeusz
11.00 w intencji dzieci pierwszokomunijnych o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla nich i ich rodzin – od rodziców
15.00 + Szczepan Permus – 9 rocz.
INTENCJE - PRZYŁĘK
02.05 – PIĄTEK – 17.00
+ Michał Świątek, Jan syn, zmarłych z rodziny Świątków i Sołtysów
03.05 - SOBOTA – 9.00 – Uroczystość NMP Królowej Polski
W 18 rocznicę urodzin Anny Świątek z prośbą o Boże błogosławieństwo, łaskę zdrowia w dorosłym życiu – od rodziców i babci
04.05 – NIEDZIELA – 9.00
+ Jan Krupa, Anna żona, syn Eugeniusz
INTENCJE - SZYDŁOWIEC
03.05 – SOBOTA - 9.00 – Uroczystość NMP Królowej Polski
+ Michał Kubik, Maria żona, Dominik syn, Jan Rec, Karolina żona, Małgorzata Rec
04.05 – NIEDZIELA - 9.00
Za parafian