V NIEDZIELA ZWYKŁA
ŚRODA POPIELCOWA!!!
Środą Popielcową Kościół katolicki rozpocznie liturgiczny okres Wielkiego Postu. Podczas Mszy św. kapłan posypując głowy wiernych popiołem, wypowie ewangeliczną formułę: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub słowa z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. W ten sposób zostaniemy wezwani do nawrócenia i pokuty za siebie i za cały świat. Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany był w wielu kulturach i tradycjach: w starożytnym Egipcie i Grecji u plemion indiańskich, także w starożytnym Izraelu. W roku 1091 papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący w Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. Liczba „40” odgrywa bardzo ważną rolę w Biblii. 40 dni pościł Jezus na pustyni, 40 lat wędrował Naród Wybrany przez pustynię, 40 dni przebywał Mojżesz na Górze Synaj, 40 dni Goliat oblegał obozy izraelskie, 40 dni Eliasz wędrował o chlebie i wodzie do Bożej Góry Horeb, 40 dni pozostało mieszkańcom Niniwy na nawrócenie – jak zapowiedział im Jonasz.
Do tego dodajmy jeszcze 40 dni, jakie upłynęły pomiędzy Zmartwychwstaniem Jezusa a Jego Wniebowstąpieniem. Liczba ta odwołuje się więc do różnych wydarzeń: radosnych, smutnych, dramatycznych, chwalebnych, chwil głębszej refleksji czy także walki. Takie jest również nasze życie – składa się na nie cała gama wydarzeń. I w te wydarzenia wchodzi Pan Bóg – zarówno w te dobre, jak i w te, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem i nawrócenia do Boga, czas pokuty, walki z własnymi słabościami i z mocami zła, czas modlitwy i umartwienia. Z liturgii zniknie radosne „Alleluja” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a dominującym kolorem szat liturgicznych stanie się fiolet. Wszystko ma służyć naszemu nawróceniu do Boga.
CO TO ZNACZY CZYNIĆ POKUTĘ?
Czyny pokutne, o których tak wiele się mówi w Wielkim Poście, mieszczą się w dwóch kategoriach – „negatywnej” i „pozytywnej”, i są częściami składowymi chrześcijańskiej walki duchowej.
W kategorii „negatywnych” ćwiczeń mieszczą się wszelkie umartwienia, post, jako ograniczenie ilościowe lub powstrzymanie się od pokarmów i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenia innych godziwych przyjemności lub wygód. Pomagają one zapanować duchowi nad ciałem i jego pożądliwościami, by z kolei tak zintegrowany człowiek mógł całkowicie poddać się działaniu i kierownictwu Bożemu. Przede wszystkim jednak celem tych wszystkich wysiłków jest powstrzymanie się od grzechu, wszelkiej przewrotności – i to nie tylko w czynach zewnętrznych, ale także w myślach, pragnieniach, dążeniach, motywacjach oraz możliwie najskuteczniejsze wykorzenienie nałogów, wad i złych nawyków.
Do „pozytywnych” ćwiczeń wielkopostnych należą: jałmużna, przebaczenie, modlitwa, rozważanie słowa Bożego, medytacja pasyjna. Jałmużna wybija się na pierwsze miejsce i jest rozumiana bardzo szeroko, poczynając od zwykłego udzielenia materialnej pomocy potrzebującym, poprzez służebne społeczne działania na rzecz bliźnich, po życzliwą radę, pomoc, pociechę, dobre słowo. Najtrudniejszą formą jest jałmużna „duchowa”, wyrażająca się w przebaczeniu swoim winowajcom w imię Boga, który nam przebaczył i wciąż przebacza grzechy. Modlitwa obok postu i jałmużny należy do klasycznych dobrych czynów wielkopostnych. Karmienie się Słowem Bożym kształtuje skutecznie chrześcijanina i prowadzi go do autentycznej modlitwy i do czynów miłości, do pokutnego oczyszczenia serca, do przebaczenia. Rozważanie Męki Pańskiej w Drodze Krzyżowej czy Gorzkich Żalach, może przyczynić się wydatnie do ożywienia wiary, modlitwy, miłości czynnej, nawrócenia serca, do ochotnego podjęcia wyrzeczenia i ofiary oraz do wejścia w sposób głębszy w misterium Chrystusowej Paschy i naszego w niej udziału poprzez chrzest.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. Serdecznie dziękujemy paniom i panom za wykonanie w miniony poniedziałek prac porządkowych w kościele, zakupienie kwiatów do wystroju ołtarzy. W sobotę na godz. 9.00 do sprzątania kościoła prosimy pięć kolejnych rodzin.
2. Podziękowania składamy Panom: Wiesławowi Rzeszutek i Karolowi Kudej za bezinteresowne wykonanie prac na rzecz parafii.
3. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na WSD w Rzeszowie
4. W dniach 10- 16 lutego przeżywamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku towarzyszy mu hasło: „Ojciec - świadek wiary i trzeźwości”.
5. W poniedziałek we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzić będziemy XXI Światowy Dzień Chorego – zainicjowany przez Jana Pawła II. Msza św. w naszym Sanktuarium o godz. 11.00. Pół godziny przed Mszą św. będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi św. W czasie Mszy św. zostanie udzielony sakrament namaszczenia chorych ludziom starszym i chorym. Dopomóżmy im, aby mogli w tym dniu uczestniczyć w Eucharystii.
6. Msze św. od wtorku do soboty o godz. 17.00
7. Od środy rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Porządek Mszy św.:
- 11.00 – Ostrowy Tusz.
- 16.00 – Przyłęk
- 17.00 – Ostrowy Tusz.
W tym dniu obowiązuje post jakościowy i ilościowy. Rozpoczynamy 40 – dniowy okres Wielkiego Postu - czas przygotowania przez modlitwę, pokutę i jałmużnę do Świat Paschalnych
8. W piątek Droga Krzyżowa:
- 16.00 – Przyłęk
- 17.00 – Ostrowy Tusz.
9. W niedzielę Gorzkie Żale o godz. 15.00. Zapraszamy.
10. Wspomnienia liturgiczne:
- czwartek – Święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy
11. Składka z następnej niedzieli będzie przeznaczona na dalszą spłatę długów za wykonane inwestycje
12. W tym tygodniu ministranci będą zbierać w rodzinach naszej parafii datki na ubezpieczenie mienia parafialnego – po 10 zł od rodziny oraz po 20 zł od rodziny dla Pana Czesława Rzeszutka za całoroczną troskę o porządek na cmentarzu parafialnym.
13. W sobotę oddamy cześć relikwiom bł. Jana Pawła II i będziemy modlić się o Jego kanonizację.
14. W środę nowenna do Madonny z Puszczy.
15. Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej.
16. Spotkanie KSM w piątek o godz. 18.00 w salce parafialnej
17. W piątek, 15 lutego, o godz. 18.00 odbędzie się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Rzeszowa. Rozpoczęcie pod Krzyżem Ofiar Stalinizmu na placu Śreniawitów, obok Zamku, Następnie przejdziemy ul. Szopena, Aleją Lubomirskich, 3 Maja, przez Plac Farny i ul. Sokoła do kościoła OO. Bernardynów, gdzie na zakończenie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Zapraszamy wszystkich do udziału, prosimy przynieść świece
18. W sobotę 16 lutego o 19.10 w Bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie będzie miała miejsce 3 katecheza w cyklu "Zrozumieć, aby uwierzyć". Konferencję, pt. "Wierzę w Boga, który odpuszcza grzechy" wygłosi o. Wiktor Tokarski OFM. Transmisja na antenie Radia Via.
INTENCJE – OSTROWY TUSZOWSKIE
11.02 – PONIEDZIAŁEK – 11.00
1) + Krzysztof Paterak – od rodziny Guźdów z Ostrów Baranowskich
2) + Krzysztof Paterak – od ojca chrzestnego Stanisława Babiarz z rodziną
12.02 - WTOREK – 17.00
1) + Krzysztof Paterak – od kolegi Mieczysława Piechoty z Piechut
2) + Krzysztof Paterak – od kolegi Janusza Sobczyka z Babul
13.02 – ŚRODA – ŚRODA POPIELCOWA
11.00 + Julian Skiba – od syna Roberta z rodziną
17.00 + Ludwik Dudek – 4 rocz.
14.02 – CZWARTEK – 17.00
1) + Julian Skiba – od rodziny Letniowskich
2) + Julian Skiba – od rodziny Guźda, Kozak i Turkosz
15.02 – PIĄTEK – 17.00
1) + Julian Skiba – od Zofii i Adama Węgrzyn
16.02 – SOBOTA – 17.00
1) + Julian Skiba – od kuzyna Antoniego z Sarnowa
2) + Michał Świątek, Jan syn, zmarłych z rodziny Świątków i Sołtysów
17.02 – NIEDZIELA
7.30 + Antonina Kusak
11.00 za parafian
15.00 za zmarłych w rodzinie Niebuda i Wieczorek
INTENCJE - PRZYŁĘK
13.02 – ŚRODA POPIELCOWA – 16.00
za parafian
15.02 – PIĄTEK – 16.00
+ Julian Skiba – od strażaków OSP Przyłęk
17.02 – NIEDZIELA - 9.00
+ Józef Pogoda i zmarłych z rodziny
INTENCJE - SZYDŁOWIEC
17.02 – NIEDZIELA - 9.00
+ Michał Kubik, Maria żona, Dominik syn, Jan Rec, Karolina żona, Małgorzata Rec