IV NIEDZIELA ADWENTU
WIGILIA !!!
Etymologicznie termin „wigilia” pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia” i znaczy „czuwanie, czuwanie nocne”, a w odniesieniu do religii oznacza „nocne religijne świętowanie” lub też „dzień przed większą uroczystością”. Czasownik natomiast oznaczający czynność związaną z tym terminem brzmi: „vigilo, vigilare” i oznacza „nie spać, spędzać noc na czuwaniu”.
Wigilie znane były już w Starym Testamencie. Obchodzono je przed każdą uroczystością, a nawet przed każdym szabatem i traktowano jako przygotowanie do świątecznego odpoczynku. Izraelici nazywali je „wieczorem”.
W Nowym Testamencie również obchodzono wigilie – rozpoczynano nimi obchód święta. Trwały od godziny trzeciej po południu do wieczora. Przygotowanie wigilijne miało na celu: przygotowanie potraw (by nie naruszać świątecznego odpoczynku) oraz odprawienie przepisanych modlitw i ceremonii rytualnych, wprowadzających w dane święto. W Kościele pierwszych wieków w dniu poprzedzającym większą uroczystość obowiązywał post, a wierni przez całą noc na wspólnej modlitwie oczekiwali na rozpoczęcie świętowania.
W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia zachowała swój pierwotny charakter. Uroczyście przeżywany dzień wigilijny był natchnieniem do powstania wielu domowych obrzędów, kolęd i utworów literackich. Stał się on także okazją do budowania więzi międzyludzkich i zbliżania człowieka do człowieka. Przede wszystkim zaś dzień wigilijny, a zwłaszcza wieczerza wigilijna, służy zbliżeniu osób w gronie rodzinnym, w cieple rodzinnego ogniska. W czasach, w których tak wiele rodzin jest ze sobą skłóconych i tak wielu katolików przestaje mieć cokolwiek wspólnego z Kościołem, sprawą niezmiernej wagi wydaje się podtrzymywanie albo powrót do naszych polskich bogatych tradycji wigilijnych, głęboko zakorzenionych w Ewangelii i Tradycji Kościoła.
W wieczór wigilijny wydają się kurczyć całe wieki, a rodziny w całej Polsce wchodzą w atmosferę pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to wierni gromadzili się wieczorami w domach prywatnych na Eucharystię, po której następowała uroczysta agapa. Eucharystię nazywano „łamaniem chleba” i przyjmowali ją wszyscy uczestniczący, tworząc doskonałą wspólnotę z Chrystusem i braćmi.
Wieczerzę wigilijną, według starodawnego polskiego zwyczaju, spożywa się po zachodzie słońca. Charakteru religijnego nadaje jej zwyczaj łamania się opłatkiem, który poprzedza odczytanie przez głowę rodziny fragmentu z Pisma Świętego, mówiącego o narodzeniu się Jezusa w Betlejem.
Przeżywanie tego czasu w duchu jedności, wspólnoty i miłości głęboko zapada w pamięć, szczególnie dzieci i przybliża klimat betlejemskiej nocy. Głębokie doznania tego wieczoru, który kończy wspólne kolędowanie, jednoczą całą rodzinę, utwierdzają w wierze i przywracają nadzieję.
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
1. W piątek na godz. 8.00 do sprzątania kościoła i strojenia choinek prosimy rodziny z Zagród, Foców, Fraszek i pięciu domów koło Pana Sołtysa z Toporowa. Prosimy o przybycie kilku mężczyzn i przyniesienie ze sobą piłki do cięcia drewna i siekiery.
2. Dziś składka przeznaczona jest na prowadzone prace przed koronacją.
3. Msze św. w tygodniu o godz. 7.00, a we wtorek o godz. 17.00
4. W środę nowenna do Madonny z Puszczy.
5. Zachęcamy do korzystania z prasy katolickiej
6. Spowiedź przedświąteczna w naszej parafii odbędzie się we wtorek (20 grudnia) od godz. 14.00 do 17.00 w Ostrowach Tusz. i Przyłęku (przerwa w spowiedzi od 15.30 - 16.00), w Szydłowcu od 16.00 - 17.00.
7. W sobotę rano na roraty zapraszamy dzieci, które uczestniczyły w okresie Adwentu w tych Mszach św.
8. W sobotę wieczorem Wieczerza Wigilijna. Pamiętajmy o zwyczajowym powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych, a także odczytajmy perykopę o narodzeniu Pana Jezusa, wspólnej modlitwie, połamaniu się opłatkiem, życzeniach i wspólnym kolędowaniu.
9. Pasterka: Ostrowy Tusz. o godz. 24.00; Przyłęk i Szydłowiec o godz. 22.00.
10. Składka z Pasterki przeznaczona będzie na Dom Samotnej Matki w Rzeszowie.
11. Chrzest dzieci o godz. 11.00 w Święto św. Szczepana, zapisy w kancelarii parafialnej bezpośrednio po Mszy św. rannej
12. Porządek Mszy św. w Boże Narodzenie i Święto św. Szczepana:
- 7.30 – Ostrowy Tusz.
- 9.00 – Przyłęk i Szydłowiec
- 11.00 – Ostrowy Tusz.
INTENCJE – OSTROWY TUSZOWSKIE
19.12 – PONIEDZIAŁEK – 7.00
1) + Stanisław Parys – od Janiny Brzezina
2) + Czesława Rzeszutek – od siostrzeńców Jana i Jerzego Rzeszutek z rodzinami
20.12 - WTOREK – 17.00
1) + Jan Surdej – od rodziny Kosiorowskich z Kolbuszowej
2) o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla rodziny Onil z Kanady
21.12 – ŚRODA – 7.00
1) + Jan Surdej – od córki Małgorzaty z mężem i dziećmi
2) + Józef Kusak, Antonina żona, zmarłych z rodziny Kusaków i Śledzionów
22.12 – CZWARTEK – 7.00
1) + Jan Surdej – od rodziny Grębosz i Tobiasz
2) + Jan Surdej – od rodziny Jędrzejowskich
23.12 – PIĄTEK – 7.00
1) + Jan Surdej – od Zakładu Pogrzebowego „Arka”
2) + Jan Surdej – od szwagra Juliana
24.12 – SOBOTA – Wigilia
7.00 1) + Antonina Wolak - 1 rocz. – od rodziny Rzeszutków
24.00 - PASTERKA - 1) + Maria, Stanisław Rzeszutek, syn Tadeusz, ks. Stanisław Trzewik
25.12 – NIEDZIELA – Boże Narodzenie
7.30 + Antonina Wolak – rocz. – od Krystyny i Zbigniewa Wolak z rodziną
11.00 + Julian Kościelny – 7 rocz.
INTENCJE - PRZYŁĘK
24.12 - SOBOTA - 22.00 – PASTERKA
+ Jan Surdej – od wnucząt Marii i Łukasza
25.12 - NIEDZIELA – 9.00 – BOŻE NARODZENIE
+ Leokadia Pogoda
26.12 – PONIEDZIAŁEK - 9.00 – ŚW. SZCZEPANA
+ Jan Surdej – od syna Aleksandra z rodziną
31.12 - SOBOTA - 15.00
+ Jan Surdej – od rodziny Wiewiórów
INTENCJE - SZYDŁOWIEC
24.12 – SOBOTA - 22.00 - PASTERKA
+ Magdalena Łącz – od siostry Doroty z mężem i dziećmi
25.12 – NIEDZIELA - 9.00 – Boże Narodzenie
za parafian
26.12 – PONIEDZIAŁEK - 9.00 – św. Szczepana
za parafian