2011-03-05

IX NIEDZIELA ZWYKŁA - 09.03.2011


EWANGELIA NIEDZIELNA - Mt 7,21-27

Nie każdy, który Mi mówi: \"Panie, Panie!\", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: \"Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?\" Wtedy oświadczę im: \"Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!\" Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki\".



ŚRODA POPIELCOWA - POCZĄTEK WIELKIEGO POSTU

Ewangelia: Mt 6,1-6.16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś gdy pościsz namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”.

Środą Popielcową Kościół katolicki rozpocznie liturgiczny okres Wielkiego Postu. Podczas Mszy św. kapłan posypując głowy wiernych popiołem, wypowie ewangeliczną formułę: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub słowa z Księgi Rodzaju: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. W ten sposób zostaniemy wezwani do nawrócenia i pokuty za siebie i za cały świat.
Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany był w wielu kulturach i tradycjach: w starożytnym Egipcie i Grecji u plemion indiańskich, także w starożytnym Izraelu (wspominają o nim np. Księga Jonasza i Księga Joela).
W roku 1091 papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący w Kościele.
Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.
Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. Liczba „40” odgrywa bardzo ważną rolę
w Biblii. 40 dni pościł Jezus na pustyni, 40 lat wędrował Naród Wybrany przez pustynię, 40 dni przebywał Mojżesz na Górze Synaj, 40 dni Goliat oblegał obozy izraelskie, 40 dni Eliasz wędrował o chlebie i wodzie do Bożej Góry Horeb, 40 dni pozostało mieszkańcom Niniwy na nawrócenie – jak zapowiedział im Jonasz. Do tego dodajmy jeszcze 40 dni, jakie upłynęły pomiędzy Zmartwychwstaniem Jezusa, a Jego Wniebowstąpieniem. Liczba ta odwołuje się więc do różnych wydarzeń: radosnych, smutnych, dramatycznych, chwalebnych, chwil głębszej refleksji czy także walki. Takie jest również nasze życie – składa się na nie cała gama wydarzeń. I w te wydarzenia wchodzi Pan Bóg – zarówno w te dobre, jak i w te,
o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć.
Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem i nawrócenia do Boga, czas pokuty, walki z własnymi słabościami i z mocami zła, czas modlitwy i umartwienia. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”,
a dominującym kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Wszystko ma służyć naszemu nawróceniu do Boga.

Nabożeństwem pasyjnym, nierozłącznie związanym z przeżywaniem Wielkiego Postu, jest Droga Krzyżowa, odprawiana zazwyczaj w każdy piątek tego liturgicznego okresu w kościołach i kaplicach. Współcześnie coraz częściej w ostatnich dniach Wielkiego Postu nabożeństwo to jest sprawowane na ulicach polskich miast, angażując tłumy wiernych. Jest to swoiste publiczne wyznanie wiary w odkupieńczą moc Męki i Śmierci Chrystusa.
Obecny kształt Drogi Krzyżowej jest wynikiem wielowiekowej ewolucji w kształtowaniu się pobożności wiernych oraz chrześcijańskiej świadomości pasyjnej. Na powstanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej istotny wpływ miał tzw. Kult upadków Jezusa i procesje pasyjne ze stacjami, w czasie których czytano fragmenty ewangelicznych opisów męki Jezusa i rozważano je. Pierwsze nabożeństwa Drogi Krzyżowej powstały w początkach XVI wieku w Niderlandach. W roku 1859 papież Pius IX przypisał do tego nabożeństwa odpust zupełny. Uczestnicząc pobożnie w nabożeństwie Drogi Krzyżowej mamy szansę na uzyskanie darowania kar za grzechy, pod zwykłymi warunkami.

Nabożeństwo Gorzkich Żali po raz pierwszy zostało odprawione w początkach XVIII w. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Szybko rozpowszechniło się w całej Polsce, a w końcu XVIII w. także na Litwie. Jest ono do dzisiaj jednym z najbardziej popularnych nabożeństw pasyjnych w Polsce. W nabożeństwie tym, sprawowanym w niedzielne popołudnie, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, rozważa się Mękę Jezusa w trzech częściach. Zwykle głoszone też jest kazanie pasyjne.


PRZEPISY POSTNE

* Kiedy obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
- we wszystkie piątki roku
- w Środę Popielcową
- 24 grudnia zachęca się, aby nie spożywać mięsa
Nie ma obowiązku wstrzemięźliwości jeżeli w piątek wypada uroczystość

* Kto zobowiązany jest do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych?
- ci którzy ukończyli 14 rok życia - do śmierci

* Kiedy obowiązuje powstrzymanie się od udziału w zabawach?
- w okresie pokuty: poszczególne piątki całego roku i Wielkim Poście

* Co to jest post?
- ograniczenie przez osobę wierzącą pożywienia, pokarmów gdyż w ten sposób chce oddać cześć Bogu (polega: jeden posiłek do syta i dwa lekkie)

* Kogo obowiązuje post?
- tych którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-tego

* W jakie dni obowiązuje post?
- w Środę Popielcową i Wielki Piątek




OGŁOSZENIA PARAFIALNE



1. Paniom, które w minionym tygodniu sprzątały kościół serdecznie dziękujemy za wykonane prace oraz za ofiarę złożoną na kościół w kwocie 100 zł

2. W sobotę na godz. 9.00 do prac porządkowych w kościele prosimy parafian z Ostrów z kolejnych pięciu rodzin.

3. Msze św. w tygodniu: o godz. 17.00, a w czwartek i sobotę o godz. 7.00

4. Dzisiaj zmiana tajemnic różańcowych i adoracja Najświętszego Sakramentu
12.00-13.00 – Róże Mężczyzn
13.00-14.00 – Róże Kobiet, dzieci i młodzież
14.00-15.00 – Mieszkańcy Szydłowca, Toporowa i Przyłęka
15.00-16.00 – Mieszkańcy Ostrów Tusz.

5. Zachęcamy do pogłębiania swojej wiary i wiedzy religijnej przez korzystanie z pracy katolickiej

6. Składa z niedzieli przeznaczona jest na WSD w Rzeszowie

7. Zbiórka LSO Ostrowy Tusz. – odwołana w tym tygodniu, zaś LSO Przyłęk w sobotę o godz. 16.00

8. Spotkanie KSM – piątek o godz. 18.00

9. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, rodziców i świadków w poniedziałek i wtorek o godz. 16.30

10. Od środy rozpoczynamy 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowania do Świąt Wielkanocnych poprzez ducha modlitwy, wyrzeczeń i czynną miłość bliźniego.
Porządek Mszy św. w Środę Popielcową:
- 9.00 – Szydłowiec
- 11.00 – Ostrowy Tusz.
- 16.00 – Przyłęk
- 17.00 – Ostrowy Tusz. - po Mszy św. nowenna do Madonny z Puszczy
W tym dniu obowiązuje nas post ścisły: ilościowy i jakościowy

11. W czwartek bierzmowanie w Cmolasie o godz. 17.00. Zbiórka w kościele w Cmolasie o godz. 16.30.

12. Droga Krzyżowa: piątek, o godz. 17.00 w Ostrowach Tusz., w Przyłęku o godz. 16.00

13. Gorzkie Żale: niedziela, o godz. 15.00 w Ostrowach Tusz., w Przyłęku o godz. 9.00

14. Składka z następnej niedzieli będzie przeznaczona na opłacenie rachunków za ogrzewanie kościoła.

15. Z radością informujemy, że mamy już dwóch ofiarodawców na odnowę stacji Drogi Krzyżowej. Liczymy na dalszych pięciu.

16. W następną niedzielę na stoliku pod chórem będą wystawione listy w obronie poczętego życia. Prosimy o podpisywanie się na nich i wypisanie swojego numeru PESEL.





INTENCJE – OSTROWY TUSZOWSKIE


07.03 - PONIEDZIAŁEK – 17.00
1) + Michał Bańka – gr.
2) + Helena Blicharz – 1 rocz.

08.03 - WTOREK – 17.00
1) + Michał Bańka – gr.
2) + Marian Kościelny, rodzice Anna i Józef

09.03 - ŚRODA POPIELCOWA
11.00 + Michał Bańka – gr.

17.00 + Antoni i zmarłych z rodziny

10.03 – CZWARTEK – 7.00
1) + Michał Bańka – gr.
2) + Adam Kusik i zmarłych z rodziny

11.03 – PIĄTEK – 17.00
1) + Jan Świst, Waleria żona, Adam Kusik i zmarłych z rodziny

12.03 – SOBOTA – 7.00
1) z okazji 18-tych urodzin Grzegorza w podziękowaniu za otrzymane łaski, z prośbą o błog. Boże i opiekę Madonny z Puszczy na dalsze lata w dorosłym życiu – od rodziców i rodzeństwa

13.03 – NIEDZIELA
7.30 + Michał Bańka – gr.

11.00 za parafian

15.00 + Antonina Wolak – od brata Edwarda i bratowej




INTENCJE - PRZYŁĘK

09.03 - ŚRODA POPIELCOWA - 16.00
+ Michał Świątek, Jan syn

11.03 - PIĄTEK - 16.00
+ Michał Bańka – gr.

12.03 - SOBOTA – 16.00
+ Michał Bańka – gr.

13.03 – NIEDZIELA - 9.00
+ Helena Zielińska – rocz.





INTENCJE - SZYDŁOWIEC

09.03 – ŚRODA POPIELCOWA - 9.00
za parafian

13.03– NIEDZIELA - 9.00
+ Józef Kłoda, Katarzyna żona, druga żona Katarzyna, Maria i Agnieszka Kusak